İnternet kesintisi | İnternet kullanıcılarına 48 saat içinde kesilebilir uyarısı

İnternet kesintisi için uyarı geldi. Alan sunucuları ve altyapıda yapılacak kontroller sebebiyle internet kullanıcılarına 48 saat içinde kesilebilir uyarısı yapıldı. Peki internet kesintisi ne zaman olacak? İnternet kesintisinden kimler etkilenecek? İşte İletişim Düzenleme Kurumu'nun internet kesintisi uyarısının detayları...

İnternet kesintisi | İnternet kullanıcılarına 48 saat içinde kesilebilir uyarısı
İnternet kesintisi | İnternet kullanıcılarına 48 saat içinde kesilebilir uyarısı İletişim Haberleri

İnternet kullanıcılarına 48 saat içinde kesilebilir uyarısı yapıldı. İnternet kesintisinin detaylarını yazımızda bulabilirsiniz. Alan sunucuları ve altyapıda yapılacak kontroller sebebiyle, dünya çapında internet kullanıcılarının çeşitli kesintilerle karşılaşacağı öğrenildi. Bu açıklamalardan sonra internet kullanıcıları kesintileri arama motorlarında sorgulamaya başladı. 

48 SAAT İÇİNDE İNTERNET KESİNTİSİ OLABİLİR
Alan adlarının ve IP adreslerinin kayıtlarının tutulmasından sorumlu olan İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN), alan adı sistemini (DNS) ve internet adres defterlerini korumaya yardımcı olan şifreleme anahtarlarını değiştirecek. Bu sırada dünya genelinde 48 saat içinde internet kesintisi yaşanabileceği açıklandı. 

İletişim Düzenleme Kurumu'na göre (CRA), yapılan işlem güvenli, kararlı ve esnek bir DNS sağlamak için önemli bir önlem.

'BAZI İNTERNET KULLANICILARI ETKİLENEBİLİR'
Kurum tarafından yapılan açıklamada, "Daha da açıklığa kavuşturmak gerekirse, ağ operatörleri veya İnternet Servis Sağlayıcıları (ISPs) bu değişiklik için hazırlanmamışsa, bu durumdan bazı internet kullanıcıları etkilenebilir. Ancak, bu etki uygun sistem güvenlik uzantılarını etkinleştirerek önlenebilir.

Mobil Analiz Grubu'ndan analist Eldar Murtazin, önümüzdeki 48 saat içerisinde internet kullanıcılarının bazı problemlerle karşılaşabileceğini belirtti. Söz konusu sorunlar, kendisini bazı sitelere ulaşamama veya internet hızında yaşanan düşüş şeklinde gösterebilir. Eski bir sağlayıcı kullanan internet kullancıların ise sorunla karşılaşma ihtimallerinin daha yüksek olduğu belirtildi.
ICANN tarafından başlatılan testlerde, şifreleme anahtarlarının değişimi esnasında bazı küçük problemlerin yaşandığı şimdiden görüldü.

'KORKACAK BİR ŞEY YOK'
Dijital ekonomi uzmanı Arseny Shcheltsin ise, ana yazılımın çoktan başarılı bir şekilde güncellendiği için korkacak bir şey olmadığını belirtti.

Şifreleme anahtarlarının değiştirilmesi, internet altyapısına yönelik tehditlerin artması sonucunda gerekli hale geldi. 

inernet kesinti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
PTT üzerinden yapılıyor! Rekor kırdı
PTT üzerinden yapılıyor! Rekor kırdı
PTT'nin elektrikli araçları, Adalar'da hizmete başladı
PTT'nin elektrikli araçları, Adalar'da hizmete başladı