Olan Yine Vatandaşa

Mobil iletişim operatörleriyle belediyelerin arasındaki baz istasyonu gerginliğine yeni bir örnek daha eklendi. İstanbul Avcılar Belediyesi, mobil iletişim operatörlerinin baz istasyonu kablolarını ruhsatsız oldukları gerekçesiyle kesti. Operatörler, uygulamanın hukuksuz olduğunu belirtirken, vatandaşlar ise cep telefonlarını kullanamadı.

Olan Yine Vatandaşa
Olan Yine Vatandaşa İletişim Haberleri

 

BELEDİYELERLE mobil iletişim operatörlerinin ‘baz istasyonu’ kavgalarına bir yenisi eklendi. İstanbul Avcılar’daki mobil iletişim operatörlerinin baz istasyonlarının kabloları Avcılar Belediyesi tarafından kesildi. Gerekçe ise operatörlerin kurdukları bazı baz istasyonlarının ruhsatsız olması. Avcılar Belediyesi’nin bu uygulamasından sonra mobil iletişim operatörleri ayağa kalktı. Ortak bir açıklama yapan Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone, bir rant olduğunu ve vatandaşların haberleşme hürriyetinin engellendiğini ifade etti. Avcılar’da baz istasyonu kablolarının kesilmesi sonucunda olumsuz etkilenen ise vatandaş oldu. Binlerce vatandaşın mobil interneti kesilirken, sesli görüşme ve kısa mesaj gibi iletişim olanakları devre dışı kaldı.

‘TAHRİP EDİLDİ’
Avcılar Belediyesi’nin bazı baz istasyonlarının kablolarını kesmesi sonucu Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone’dan yapılan ortak açıklamada şunlar denildi:

 “Son günlerde Avcılar Belediyesi sınırları içerisinde yıllardır hizmet sunan, ilgili kamu kurumları tarafından sürekli denetlenen baz istasyonlarına yönelik Avcılar Belediyesi tarafından yapılan hukuksuz müdahaleler (baz istasyonlarının tahribi, kablolarının kesilmesi gibi yöntemlerle) sonucunda binlerce vatandaşımız internet, ses ve SMS hizmetlerini alamaz durumda bırakılmıştır. Anayasamızın 22. maddesinde ‘Herkes, haberleşme hürriyetine sahiptir.’ ibaresiyle güvence altına alınan haberleşme özgürlüğünü ve bir kamu hizmeti niteliğindeki haberleşme hizmetini bazı rant hesapları uğruna engellemeye yönelik bu girişimlere karşı hukuki adımlar kararlılıkla atılmakta olup telafisi mümkün olmayan maddi ve manevi zararlara mahal bırakılmaması adına devletimizin ilgili tüm kurumlarına gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır.”

Avcılar Belediyesi’nden yapılan açıklama ise şöyle:

“İlçemizde İmar Kanunu gereği Yapı Ruhsatı ve Yapı Kullanma izni almadan baz istasyonu kuran GSM Operatörleri dışında hiç bir baz istasyonuna müdahale edilmemektedir. Anayasa Mahkemesinin 22 - 09 - 2010 gün ve 201091 sayılı kararı ile 30 Aralık 2010 gün ve 27801 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan kararında yapı niteliği taşıyan baz istasyonlarının İmar Mevzuatı’na tabi olduklarını ve bu anlamda ilgili kurumların (yani belediyemizin) denetim yetkisinin Danıştay’ca kabul edilmeye devam ettiği belirtilmiştir. 3194 sayılı imar kanununun 31,32. 42 ve 41 maddelerinde İmar Yönetmeliğinin 9. Maddesi şartlarına aykırı yapılan yapılar bir (1) ay içinde ruhsata bağlanması gerekmekte olup, ruhsata bağlanmaması halinde Belediye Encümenince 3194 sayılı İmar Kanununun 32. Maddesi gereği alınan karar doğrultusunda kaldırılması gerekmektedir. Ayrıca Danıştay kararı da bu yöndedir. Hizmet ve hukuki süreç devam etmektedir.”

 

BELEDİYELERİN YETKİSİ YOK
GEÇEN yıl ekim ayında yürürlüğe giren imar düzenlemesi kapsamında operatörler, belirli koşulların sağlanması koşulu ile baz istasyonları yapı ruhsatından muaf olmuştu. İstasyonların kurulması, işletilmesi ve denetleme yetkisi ise hem 655 sayılı KHK ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yetkisinde ve hem de BTK’da bulunuyor. Bu kapsamda uzmanlar, Avcılar Belediyesi’nin baz istasyonu kablolarının kesilmesinin tamamen düzenlemelere aykırı olduğu söylüyor. Buna ek olarak mobil iletişim bir kamu hizmeti olduğu ve bu hizmetin kesilmesinin de anayasaya aykırı olduğu uzman görüşleri arasında.

 

TÜRK TELEKOM TURKCEL VODAFONE
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
PTT'den 'Gezegenler' Konulu Anma Pulu ve İlk Gün Zarfı
PTT'den 'Gezegenler' Konulu Anma Pulu ve İlk Gün Zarfı
Kocaeli'de Türk Telekom'a ait bakır kabloları çalan 3 zanlı tutuklandı
Kocaeli'de Türk Telekom'a ait bakır kabloları çalan 3 zanlı tutuklandı