KALIN:Türk Müziği Evrensel ve Çok Değerlidir

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, dün 2’nci Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Festivali için geldiği Kırşehir’de, gündemin Neşet Ertaş olduğunu belirterek, “Türk müziği evrensel ve çok değerlidir” dedi.

KALIN:Türk Müziği Evrensel ve Çok Değerlidir
KALIN:Türk Müziği Evrensel ve Çok Değerlidir İletişim Haberleri

 

CUMHURBAŞKANLIĞI’NIN himayesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı, Valilik, Kırşehir Belediyesi ve Ankara Güzel Sanatlar Üniversitesi tarafından, Demirören Medya ile Türk Telekom sponsorluğunda düzenlenen 2’nci Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Festivali için Ankara’dan karayoluyla Kırşehir’e gelen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, valilikte medya mensuplarına açıklamalarda bulundu. Kalın, “Neşet Ertaş usta ölümünden sonra da bizleri birleştirmektedir. Yüzlerce yıllık abdal geleneğinin teşkil ettiği Anadolu’da, sadece müzikle değil, coğrafyasında da derin izler bırakmış bir usta sanatçıdır. Neşet Ertaş aynı zamanda eserlerinde, sözlerinde gönlümüze de hitap etmektedir. Neşet Ertaş’ı anlatmak için kelimeler yetmez, Ertaş’ın ortaya koyduğu eserler müzik eseri olmaktan çok, mümtaz eserlere dönüşmüştür. Neşet Ertaş sadece Kırşehir değil, Anadolu’nun tüm diyarlarına mal olmuş bir sanatçıydı. Şarkılarını, sözlerini yürekten söyleyen ender sanatçılardan biriydi. Onun için kelimeler yetmiyor. Onu anlatmak için, onunla yaşamak gerekirdi. Böylesine bir festival düzenlenmesine katkı sunan başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve yetkililere teşekkür ediyorum. Artık bu dakikadan sonra bize düşen bu geleneği sürdürüp yaşatmak ve nesillere aktarmaktır” dedi.

‘NEŞET ERTAŞ’TAN FEYİZ ALMAYA İHTİYAÇ VARDIR’

Sadece Kırşehir değil, İç Anadolu Bölgesi’ni temsil edilen festivaller düzenlemek istediklerini belirten Kalın, sözlerini şöyle sürdürdü: 
“Bunu sadece müzik festivali olarak görmemeli, abdal geleneğinin, bozlak geleneğinin yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması gerekir. Her ülkenin kendine özgü müzikleri vardır. Bunlar nasıl evrenselse, Türk müziği de evrenseldir. Dünyada bu kadar savaşın olduğu bir dönemde insanlığın sevgi diline saygıya her zamankinden fazla ihtiyacı vardır. Neşet Ertaş’tan feyiz almaya ihtiyacı vardır. Bu bilinçle, bize düşen görev, bu dönemde böyle bir insana sahip çıkarak, gelecek nesillere bırakmaktır. Bu anma programlarının buna vesile olmasını diliyorum.” 

ibrahim kalın neşet ertaş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
PTT'nin elektrikli araçları, Adalar'da hizmete başladı
PTT'nin elektrikli araçları, Adalar'da hizmete başladı
Antalya'da PTT Şubesi Soygunu Sanığına 6 Yıl 8 Ay Hapis Cezası
Antalya'da PTT Şubesi Soygunu Sanığına 6 Yıl 8 Ay Hapis Cezası