PTT acentelik vermeye başladı.

Başvurular önümüzdeki hafta başında sona eriyor

PTT acentelik vermeye başladı.
PTT acentelik vermeye başladı. İletişim Haberleri

PTT bu ay başında verdiği ilanı ile acentelikler almaya başladı. PTT olmayan yerleşim yerlerinde, aynı bir PTT şubesinin verdiği hizmetleri vererek bir PTT acentesi açabilirsiniz. PTT acentesi ne kadar kazanır? Gelirin hangi oranından pay alır? gibi sorulara PTT verdiği ilanda detaylarıyla verdi.

İlan süresi 03.09.2020 tarihi ile 09.09.2020 tarihi arasında. Ama son başvuru tarihi ise 21.09.2020 (Pazartesi).  Acente olmak için acele etmeniz gerekebilir.

PTT ACENTELİK İLANI

Gerçek ve tüzel kişilere teminat alınmak suretiyle PTT işyeri bulunmayan yerleşim yerlerinde PTT şubelerinde yürütülen hizmetleri vermek üzere otomasyon sistemine açık PTT Acentelikleri verilecektir.

 

PTT Acentesine, yürürlükte bulunan mevzuata göre ödenecek KDV düşüldükten sonra her ay,

  • Kabul ettiği her türlü posta gönderileri ile posta kargoları/kolileri ve telgraf hizmetlerinden elde ettiği gelirden % 21 oranında, dağıtım veya teslimini sağladığı kayıtlı ve kayıtsız gönderilerden Şirketimizin sağladığı gelirden % 27 oranında,
  • Kabul ettiği havale/çek hizmetlerinden elde edilen gelirden % 50 oranında,
  • Sözleşmeye dayalı olarak yürütülen hizmetler karşılığında PTT’ nin aldığı komisyondan % 40 oranında bey’iye verilir.

Ayrıca, dağıtım yetkisi verilen acentelerce kayıtsız gönderilerde,  dağıtımı yapılan gönderi adetleri baz alınarak, yürürlükteki Posta ve Telgraf Ücret Tarifesine göre gönderi türündeki pozisyonun ilk kademe ağırlığının % 27′ si dikkate alınarak bey’iye miktarı hesaplanır.

 

Bir önceki takvim yılı içerisinde acentelere ödenen en yüksek bir aylık bey’iye gözetilmek suretiyle, PTT Yönetim Kurulunca belirlenecek aylık miktardan daha az aylık bey’iye elde eden acentelere,  PTT Yönetim Kurulunca belirlenecek oranlara göre her ay yardım yapılabilecektir.

Buna göre, Yönetim Kurulumuzun 04/02/2016 tarihli ve 49 sayılı kararı gereğince; 2016 yılından itibaren, brüt bey’iye miktarı 500 TL’nin altında olan acentelere brüt bey’iye ve destek primi tutarı toplamı net 1.000 TL’ye tamamlanacak şekilde, brüt beyi’ye miktarı 501-1.300  TL arasında olan acentelere brüt bey’iye ve destek primi tutarı toplamı net 1.300 TL ‘ye tamamlanacak şekilde yardım yapılacak ve brüt bey’iye miktarı 1.300 TL’nin üzerinde olan acentelere yardım yapılmayacak, bununla birlikte brüt bey’iye miktarı 1.300 TL’nin üzerinde olup destek primi ödemesi yapılmayan ancak, elde ettiği bey’iyeden vergi vb. kesintilerin yapılması sonucu 1.300 TL’nin altında net bey’iye elde eden acentelere de bey’iye ve destek primi tutarı toplamı net 1.300 TL’ye tamamlanacak şekilde yardım yapılacaktır.

Başmüdürlüğümüz hizmet sahası dahilinde açılacak, aşağıda belirtilen PTT Acentelikleri’ne en az bir yıllık sözleşme imzalanması suretiyle görevlendirme yapılacaktır.

ptt acenta
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
PTT'nin elektrikli araçları, Adalar'da hizmete başladı
PTT'nin elektrikli araçları, Adalar'da hizmete başladı
Antalya'da PTT Şubesi Soygunu Sanığına 6 Yıl 8 Ay Hapis Cezası
Antalya'da PTT Şubesi Soygunu Sanığına 6 Yıl 8 Ay Hapis Cezası