Vodafone'dan Huawei Kararı

İngiltere'nin telekomünikasyon şirketlerinden olan EE ve Vodafone, yakın zamanda düzenleyecekleri 5G lansmanında duyuracakları Huawei projelerini iptal etti. ABD hükümetinin isteği üzerine Google, Huawei ile olan iş birliğini askıya almıştı ve Android lisansını geçici süreliğine devre dışı bırakmıştı. Şimdi de bir şirketin daha Huawei ile olan ilişkilerinin askıya alındığı ortaya çıktı. EE ve Vodafone Huawei ile olan iş birliğini İngiltere'de askıya aldığını duyurdu

Vodafone'dan Huawei Kararı
Vodafone'dan Huawei Kararı İletişim Haberleri

 

 

Vodafone Huawei ile iş birliği yaparak 5G telefon tanıtacaktı

Tüketiciye sunulan ilk 5G'li akıllı telefon olması beklenen Huawei Mate 20X 5G, EE ve Vodafone tarafından düzenlecek olan 5G lansmanında tanıtılacaktı. Ancak The Financial Times tarafından ortaya çıkan haberlere göre Huawei, Mate 20X 5G modeli için gerekli Android lisanslarını alamadı. Dolayısıyla Huawei ve Vodafone arasında 5G konusunda yapılacak iş birliği durduruldu.

Avrupa'nın önde gelen telekomünikasyon şirketlerinden biri olan EE tarafından yapılan açıklamalarda, Huawei'nin kendisini garanti altına alana kadar beraber çalışamayacaklarını belirtti.

Huawei 19 Ağustos tarihine kadar telefonlarına güncelleme yollayabilecek lisansa sahip. Fakat bundan sonra çıkacak Huawei telefon modellerinde nasıl olacağı bilinmiyor.

Huawei'ye bir darbe de ARM'den geldi

"Huawei ile işbirliğimizi durduruyoruz"

ARM, Huawei ile işbirliğini durdurma kararı aldığını açıkladı. BBC'de yayımlanan habere göre, ARM, çalışanlarına yakın zamanda ABD'deki ticarî kısıtlamalara uymaları için Huawei ve iştiraklarıyla "tüm aktif sözleşmeleri, destek haklarını ve bekleyen sözleşmeleri durdurma" talimatını verdi.  Konuya ilişkin bir değerlendirme yapan ve adının açıklanmasını istemeyen bir analist, ARM'in bu hamlesini uzun vadeli olması halinde Huawei'nin faaliyetleri için "üstesinden gelinemez" olarak niteledi. Aynı analist, Huawei'nin birçoğu şu anda ARM'in teknolojisi ile inşa edilmiş çipler için lisans ücreti ödediğini kaydetti ve  bu hamlenin Huawei'nin kendi çiplerimi geliştirme yeteneğini büyük ölçüde etkileyeceğini söyledi. 

Akıllı telefonlardaki ARM çiplerinin rolü 

1990'da kurulan İngiliz çip tasarımcısı ARM, 2016'da Japon telekom devi Softbank tarafından satın alınmıştı. ARM bilgisayar işlemcilerini kendisi üretmiyor, yarı iletken teknolojilerini başkalarına lisanslıyor. Bazı durumlarda, üreticiler işlemcilerin komutları nasıl ele aldıklarını belirleyen sadece ARM mimarisini veya "komut takımları"nı (instruction sets) lisanslıyor. Bu seçenek çip üreticilerine kendi tasarımlarını özelleştirme konusunda daha fazla özgürlük sunuyor. Bu prototiplerin çip üzerinde bir sistem olarak tanımını oluşturmak için hâlâ bellek ve telsiz gibi diğer unsurlarla birleştirilmesi gerekiyor. Yani, Samsung Exynos, Qualcomm Snapdragon, Apple A11 ve Huawei akıllı telefonlarda çalışan çip duyduğunuzda, söz konusu teknolojinin ARM'ye ait olduğunu söylemek mümkün.  

HUAWİE İLETİŞİM
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
PTT'nin elektrikli araçları, Adalar'da hizmete başladı
PTT'nin elektrikli araçları, Adalar'da hizmete başladı
Antalya'da PTT Şubesi Soygunu Sanığına 6 Yıl 8 Ay Hapis Cezası
Antalya'da PTT Şubesi Soygunu Sanığına 6 Yıl 8 Ay Hapis Cezası