5G ile ameliyat yaptılar

Dünya 5G teknolojisine hazırlanıyor. Teknoloji devleri bu son teknolojiyi yakalayabilmek için büyük çaba sarf ediyor. 5G üzerine yapılan çalışmalara Çin'den ses getiren bir örnek geldi. Çinli bilim insanları, 5G teknolojisiyle uzaktan bir hastaya operasyon yaptı.

5G ile ameliyat yaptılar
5G ile ameliyat yaptılar İletişim Haberleri

2020 yılına 5G teknolojisinin damga vurması beklenirken, teknoloji devleri de bu teknolojiye dönük çalışmalar gerçekleştiriyor. 5G teknolojisini destekleyen cihazların sayısı her geçen gün artarken, Çin'den sıradışı bir çalışma gerçekleştirdi.

Çinliler, 5G teknolojisini kullanarak uzaktan ameliyat işlemini başarıyla gerçekleştirdi. Bu çalışmada 5G teknolojisiyle çalışan dünyanın ilk uzaktan cerrahi ekipmanı Çin'de kullanıldı ve test başarıyla sonuçlandı. Bir doktor, bulunduğu şehirden çok uzak başka bir şehirden 5G bağlantısı kullanarak bir hayvana cerrahi operasyon yaptı.

Bunun için robotik cerrahi kollar kullanılırken, iki şehir arasındaki bağlantıyı 5G sağladı. Gecikme süresi ise ölçümlere göre sadece 0.1 saniye.

Cerrahi odadaki robot ile doktorun kontrol cihazı arasındaki gecikme süresinin bu denli düşük olması ise ölümcül tıbbi hata riskini olabildiğince azaltacak gibi görünüyor.

5G'nin yaygınlaşmasıyla birlikte bazı ameliyatların çok uzaktan bir doktorun müdahalesiyle güvenli bir şekilde yapılması bekleniyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
PTT'den 'Gezegenler' Konulu Anma Pulu ve İlk Gün Zarfı
PTT'den 'Gezegenler' Konulu Anma Pulu ve İlk Gün Zarfı
Kocaeli'de Türk Telekom'a ait bakır kabloları çalan 3 zanlı tutuklandı
Kocaeli'de Türk Telekom'a ait bakır kabloları çalan 3 zanlı tutuklandı