PTT'de Dağıtıcı Olarak Çalışan Personellerin 5 Yıl Sonra Devlet Memurluğuna Geçmesi Kanun Teklifi

PTT A.Ş.'de 5 yıl dağıtıcı pozisyonunda görev alanların devlet memurluğuna atanabilmesi amacıyla Posta hizmetleri hakkındaki kanunda değişiklik teklifi 28 Ekim itibarıyla TBMM’ye verildi.

PTT'de Dağıtıcı Olarak Çalışan Personellerin 5 Yıl Sonra Devlet Memurluğuna Geçmesi Kanun Teklifi
PTT'de Dağıtıcı Olarak Çalışan Personellerin 5 Yıl Sonra Devlet Memurluğuna Geçmesi Kanun Teklifi İletişim Haberleri

6475 sayılı posta hizmetleri hakkındaki kanunda değişiklik yapılmasına dair kanun Teklifi TBMM plan ve bütçe komisyonuna 28 Ekim 2018 itibarıyla verildi. Kanun teklifi ile PTT personellerinden dağıtıcıların 5 yıl çalıştıktan sonra 657 DMK’ya tabi memur olarak atanmaları öngörülüyor.

Kanun teklifine dair gerekçeler şu şekildedir: Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü, Anonim Şirket olmadan önceki personel rejimi, 399 sayılı KHK göre düzenlemekte ile birlikte personel ihtiyacını KPSS Sınavına girmiş ÖSYM’nin merkezi yerleştirmesi neticesinde açıktan atama şeklinde karşılamaktaydı.

Bu yöntemle alman personeller arasında 399 KHK II sayılı cetvelinde yer alan, ’’Dağıtıcı” pozisyonudur. 399 sayılı KHK II sayılı cetvelindeki dağıtıcı pozisyonu için, PTT Genel Müdürlüğü alımlarına başvuran adaylar: 5 yıl kesintisiz olarak dağıtıcı pozisyonunda çalışmış ve bu süre zarfında fakülte mezunu olmak şartıyla sınavsız ve personelin isteğine de bakılarak PTT yönetim kurulu kararıyla 399 KHK II sayılı cetvelindeki Memur Pozisyonuna Atanması işlemi yapılmaktaydı.

2010 Yılına kadar memurluğa geçiş yapılmıştı! Dağıtıcı pozisyonuna atanan adaylar 5 yıl dağıtım hizmetini yerine getirdikten sonra Memur Pozisyonuna atanacağını bilerek idareye dağıtıcı pozisyonunda yerleşmişler. Bu yöntemle 2010 yılına kadar aynı şekilde Memur pozisyonuna atanma süreci devam etmiştir.

Ancak 2012 yılında bu atanma süreci PTT Genel Müdürlüğü Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğine eklenen “o” bendi ile 5 yıl kesintisiz olarak görev yapmış ve fakülte mezunu olmak kaydı ile yazılı sınav şekline dönüştürülmüştür.

PTT Genel Müdürlüğü 2013 yılında, dağıtıcı personeline Memur Görevde Yükselme Sınavı yapılmış, bu sınava 2010 yılına kadar idareye 5 yıl kesintisiz olarak görev yaptıktan sonra fakülte mezunu olmak şartıyla memur pozisyonuna atanacağını bilen dağıtıcı personeller 5 yıl şartını dolduramadığı için yapılan yazılı sınava girememiştir.

2013 yılında PTT Genel Müdürlüğü yeniden yapılandırılarak Anonim Şirket olduktan sonra 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile diğer Sözleşmeli Personel pozisyonlarından farklı îdari Hizmet Sözleşmeli Personel İstihdamına gitmiştir. Mevcut personelin Özlük ve Mali haklan ise aynen korunmuştur.

Kanun teklifi ile PTT A.Ş olduktan sonra istihdam şekli olan İdari Hizmet Sözleşmeli personel statüsüne geçmek koşuluyla İdari Hizmet Sözleşmeli personel statüsüne geçirmek için düzenlemeler yaparak kanunla özlük ve Mali haklan korunan 399 sayılı KHK II sayılı cetvelinde dağıtıcı pozisyonunda görev yapan 5 yıl kesintisiz olarak görev yapmış ve fakülte mezunu olan ve idareye girdiği tarihte sınav şartı olmaksızın aynı özlük haklarıyla Memur pozisyonuna kendi isteğiyle atanan personellerin mağduriyetinin giderilmesi ve hak kayıplarının önlenmesi isteniyor. Kanun teklifi tam metni için TIKLAYINIZ.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
PTT'nin elektrikli araçları, Adalar'da hizmete başladı
PTT'nin elektrikli araçları, Adalar'da hizmete başladı
Antalya'da PTT Şubesi Soygunu Sanığına 6 Yıl 8 Ay Hapis Cezası
Antalya'da PTT Şubesi Soygunu Sanığına 6 Yıl 8 Ay Hapis Cezası