Telefon operatörlerinin sosyal medya rekabeti

Türkiye’de sosyal medya kullanım oranı 51 milyona ulaştı. Durum böyleyken, markalar sosyal medyada reklam ve pazarlama yaparak daha fazla kitleye ulaşma şansına erişiyorlar. Özellikle operatör firmalarının bu mecradaki aktifliği çok daha önemli.

Telefon operatörlerinin sosyal medya rekabeti
Telefon operatörlerinin sosyal medya rekabeti İletişim Haberleri

Mamut Teknoloji Tasarım İletişim şirketi operatörlerin sosyal medyadaki etkileşimleri ile ilgili yaptığı son araştırmayı yayınladı.

Mamut şirketi geçtiğimiz günlerde, “Türkiye'de Bulunan 3 Büyük Operatörün Karşılaştırmalı Sosyal Medya Etkileşim Araştırması”nı yayınladı. 13 Ekim – 11 Kasım tarihleri arası Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom firmalarına ait sosyal medya hesaplarındaki etkileşim durumları baz alınarak yapılan araştırmada, Facebook, Twitter ve Instagram platformları ayrı ayrı incelenmiş.

Operatörlerin dijital platformdaki varlıklarının, sosyal medya kullanım etkileşimlerinin, müşteri ilişkileri açısından sosyal medya kullanım oranlarının değerlendirildiği bu araştırmada her platform için farklı sonuçlar elde edilmiştir. 

WhatsApp Image 2018-11-20 at 12.29.21

Turkcell Takipçi Sayısı İle Birinci Sırada

Araştırmada Turkcell, Twitter ve Instagram hesaplarında takipçi sayısı en yüksek olan operatörken, Facebook platformunda Türk Telekom'un takipçi sayısı en fazladır. Müşteri Hizmetleri ve Destek hesaplarında da yine Turkcell takipçi sayısı konusunda birinci sırada yer almaktadır.

Türk Telekom Paylaşım Başına Düşen Etkileşim Sayısında Birinci Sırada

Operatörlerin sosyal medya hesaplarındaki toplam etkileşim sayılarına bakıldığında, Turkcell aldığı toplam etkileşim sayısı ile birinci sırada yer almaktadır. Ancak paylaşım başına düşen etkileşim sayılarına bakıldığında Türk Telekom'un diğer operatörlere göre daha fazla etkileşim aldığı görülmektedir.

Vodafone Profil Başına Düşen Paylaşım Sayısında Zirveyi Zorluyor

Operatörlerin sosyal medya hesaplarında profil başına düşen paylaşım sayılarında Twitter'da 39, Instagram'da 32, Facebook'ta 34 paylaşım ile Turkcell birinci sırada yer almakta. Ancak Vodafone profil başına düşen paylaşım sayısında tüm sosyal medya hesapları için zirveyi zorluyor. Türk Telekom'un paylaşım sayısı diğer operatörlere göre oldukça azdır.

Müşteriler İle En Sık İletişim Kuran Operatör Turkcell

Mamut şirketinin yaptığı araştırmada Twitter Müşteri Hizmetleri ve Destek hesapları üzerinden müşterilerin sorularını en hızlı şekilde yanıtlayan Turkcell'dir. Müşterilerin sorularını ortalama yanıtlama süresi Turkcell'in 22 dakika, Türk Telekom'un 46 dakika ve Vodafone'nun ise 9 saat 22 dakikadır. Operatörlerin Twitter Müşteri Hizmetleri ve Destek hesapları üzerinden müşterilerin sorularını yanıtlama oranları karşılaştırıldığında Turkcell %68 ortalama yanıtlama oranı ile yine birinci sırada yer almaktadır.

Araştırmada Turkcell takipçi sayısı, paylaşım sayısı ve toplam etkileşim konusunda birinci sırada yer almaktadır. Ancak paylaşım başına düşen etkileşim sayısına baktığımızda Türk Telekom'un sosyal medya hesaplarındaki paylaşımları az olmasına rağmen oldukça yüksektir. Bu durumda Türk Telekom sosyal medya hesaplarından daha fazla içerik paylaştığında toplam etkileşimde üst sıralara taşıyabilir.

Vodafone, Twitter'daki takipçi sayısı, Instagram'daki toplam etkileşim sayısı ve profil başına düşen paylaşım sayısı konusunda zirveyi zorluyor. Vodafone, Twitter Destek hesabında daha sık aktif olarak ve müşterilerin sorularına daha sık cevap vererek sosyal medyadaki memnuniyetini arttırması mümkün.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
PTT'nin elektrikli araçları, Adalar'da hizmete başladı
PTT'nin elektrikli araçları, Adalar'da hizmete başladı
Antalya'da PTT Şubesi Soygunu Sanığına 6 Yıl 8 Ay Hapis Cezası
Antalya'da PTT Şubesi Soygunu Sanığına 6 Yıl 8 Ay Hapis Cezası